Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Личен подпис на дипломата? - Защо ни е?
МнениеПубликувано на: Чет Ное 26, 2015 8:26 am 
Кандидат-студент

Специалност/Направление: Специалност Бизнес информатика със специализация "Информационни технологии за бизнес анализи"
Курс: Четвърти
Здравейте,

Знае ли някой защо на всяка диплома има поле за подпис на притежателя (точно до снимката)?
Валидна ли е дадена диплома за висше образование без този подпис?

100% от познатите ми, включително и аз НЯМАМЕ лични подписи на дипломите си (никой никога явно не го е искал от администрацията). Въпреки това в изискването на МОН за издаване на дипломи за висше образование подписът на притежателя на дипломата е вписан като задължителен атрибут. Означава ли това, че всички сме с невалидни дипломи!?

Въпросът мисля е интересен и касае всички ни.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Личен подпис на дипломата? - Защо ни е?
МнениеПубликувано на: Чет Ное 26, 2015 11:06 am 
Специалист по всичко
Аватар

Специалност/Направление: Специалност Икономическа социология
Курс: Завършил ОКС "Магистър"
Виж в регистъра на МОН дали фигурираш или направо им звънни и веднага ще ти кажат.
Подписа по принцип удостоверява верността на данните от твоя страна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 26, 2015 1:20 pm 
Кандидат-студент

Специалност/Направление: Специалност Бизнес информатика със специализация "Информационни технологии за бизнес анализи"
GReeN_HuM@N написа:
Виж в регистъра на МОН дали фигурираш или направо им звънни и веднага ще ти кажат.
Подписа по принцип удостоверява верността на данните от твоя страна.

В онлайн регистъра на завършилити присъствам. МОН не ми вдигат телефона.

Във всички фирми, които легализират документи през МОН, е написано, че трябва личен подпис на притежателя до снимката. Оттук идват няколко въпроса:

*Защо никой не е информирал мен и всички останали (студентите които познавам са поне 40-50 души, има и такива от други университети) за това изискване?
* Легитимно ли е да сложа подпис върху дипломата си 5-6-7 години след самото завършване?
* Дипломата е качена сканирана в онлайн регистъра без подпис - това проблем ли е, предвид, че подписа ми би бил само на хартиения носител на дипломата, ако подпиша сега?

Пак казвам- това касае не само УНСС и не само мен. Не познавам човек със собствен подпис на дипломата си. Поправете ме, ако греша.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 26, 2015 10:25 pm 
Специалист по всичко
Аватар

Аз имам подпис. Всички специалности тази и предните 2-3 години, които завършват УНСС ни карат да се подписваме.

Не съм експерт, но щом те има в регистъра на завършилите студенти и дипломата ти е качена не би трябвало да имаш проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 26, 2015 11:50 pm 
Кандидат-студент

GReeN_HuM@N написа:
Аз имам подпис. Всички специалности тази и предните 2-3 години, които завършват УНСС ни карат да се подписваме.

Не съм експерт, но щом те има в регистъра на завършилите студенти и дипломата ти е качена не би трябвало да имаш проблем.

Явно е някакво ново правило. Аз завърших 2012 година УНСС.

Последен въпрос, за който също ми казаха, че може да имам проблем при легализиране:

Става въпрос за подписите на ректора върху дипломата и приложението - на ръка с химикал ли са подписани или са напечатани по шаблон (изглеждат сиви и еднакви)?

Знам, че звучи абсурдно, но МОН връщал подобни дипломи и не ги легализирал - трябвало с химикал, собственоръчно от Ректора.

При мен от 2012 година са напечатани :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 27, 2015 1:07 am 
Специалист по всичко
Аватар

Мойта също изглежда напечатана, на не съм сигурен.

Но още веднъж казвам, че едва ли ще ти направят проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Яну 02, 2016 11:11 pm 
Кандидат-студент

Последната информация, която получих от администрацията на университета е, че дипломите е хубаво да бъдат подписани от притежателя както е в наредбата за държавните изисквания към съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища. Няма отношение, че дипломата е качена в регистъра на МОН без подпис на притежателя. Във всички случаи е хубаво хартиената диплома да бъде подписана - дори и дълго време след самото дипломиране. Не се сканира повторно за регистъра на МОН. Наредбата е от 2004 година, но явно в последно време се прилага от университета - защо законът се прилага със забавено действие, не знам.

Що се касае подписа на декана и ректора - напечатани са, не са собственоръчно подписани. Това не е проблем, така е от години за всички завършващи и е нещо нормално.

Надявам се да съм бил полезен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 07, 2017 10:47 am 
Кандидат-студент

Специалност/Направление: Специалност Бизнес администрация
Курс: Завършил ОКС "Бакалавър"
Колеги, оказва се, че липсата на личен подпис на дипломите от ректора е проблем!! Април 2017 стана ясно, че всички дипломи от 2009 г от СУ са нередовни по същата причина - в документа няма задължителния по закон личен подпис от ректора (с химикал), вместо това има сканиран подпис. Ето линк с всички детайли.
https://nova.bg/news/view/2017/04/01/178170/%D1%85%D0%B8%D0%BB%D1%8F%D0%B4%D0%B8-%D0%B4%D0%B8%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F-%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82-%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8/.

В УНСС от край време се поставя само сканиран подпис на ректора - поне 2012 година са така дипломите, до колкото знам и предишните/следващите години.

П.П. Ще сканирам моята диплома да илюстрирам проблема и със снимка.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа