Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Финанси с преподаване или само Финанси?
МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2014 9:10 pm 
Специалист по всичко
Аватар

Специалност/Направление: Специалност Икономическа социология
Курс: Завършил ОКС "Магистър"
Вече няколко години е двоен приема и изглежда така ще си остане.
Според мен ако английският ти е на C1 не ти трябва преподаването. Можеш спокойно да си четеш статии и учебници на английски от интернет и да навлезеш в терминологията и спецификата ако имаш желание.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2014 9:13 pm 
Кандидат-студент

Специалност/Направление: Поднаправление "Икономика с преподаване на английски език"
Курс: Първи
Двойният прием е от миналата година (2013/2014).
За следващата година не мисля, че някой би могъл да има информация, тъй като реално тази все още не е започнала :D
На въпроса ти - според мен в чистите финанси (без език, нека така ги нарека) се набляга доста повече, като се има предвид, че все пак го учиш на своя език и нямаш оправдание, че не разбираш (освен когато не си учил, но всички знаем, че това оправдание не важи :D ). При езиковите финанси едва ли се задълбочават толкова нещата, но при добра доза желание винаги можеш да надграждаш знанията си извън университета. (:

"По-опитни хора" ми се наби на очи - какво имаш предвид под по-опитни хора? В случая мисля, че единствено хората от икономически гимназии могат да се нарекат по-опитни, защото вече имат икономическата основа, която е на по-ниско ниво/липсва при останалите, но този техен "опит" по никакъв начин не се вижда по време на кандидатстване. Тук само ще вметна и покъртителното решение да се премахне М3 Икономика ... :doh2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2014 9:21 pm 
Специалист по всичко

mimonte2 написа:
Сега го владея на нивото от гимназията, може би някъде C1. Щом като е най-важно качеството, ти ми препоръчваш само Финанси, така ли? Питам, тъй като доколкото знам, при Финанси с преподаване се учат по-малко неща с сравнение с Финанси без език.

С1 е много високо ниво, в езикова гимназия ли си?
Ако си C1 значи го владееш много добре, така че не се притеснявай за езика.
Не мога да ти кажа, коя от двете специалности е по-добра. И двете се водят хубави специалности.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2014 10:36 pm 
Кандидат-студент

Специалност/Направление: Кандидат-студент
Курс: Кандидат-студент
autumnleaf написа:
Двойният прием е от миналата година (2013/2014).
За следващата година не мисля, че някой би могъл да има информация, тъй като реално тази все още не е започнала :D
На въпроса ти - според мен в чистите финанси (без език, нека така ги нарека) се набляга доста повече, като се има предвид, че все пак го учиш на своя език и нямаш оправдание, че не разбираш (освен когато не си учил, но всички знаем, че това оправдание не важи :D ). При езиковите финанси едва ли се задълбочават толкова нещата, но при добра доза желание винаги можеш да надграждаш знанията си извън университета. (:

"По-опитни хора" ми се наби на очи - какво имаш предвид под по-опитни хора? В случая мисля, че единствено хората от икономически гимназии могат да се нарекат по-опитни, защото вече имат икономическата основа, която е на по-ниско ниво/липсва при останалите, но този техен "опит" по никакъв начин не се вижда по време на кандидатстване. Тук само ще вметна и покъртителното решение да се премахне М3 Икономика ... :doh2:

Под "по-опитни хора" имах предвид хора с по-висок бал :D Балът за влизане тази година е бил нисък- 19,31 и затова попитах, дали догодина ще намалят плановия прием и по този начин не всеки ще може да влезе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2014 10:39 pm 
Кандидат-студент

tommi написа:
mimonte2 написа:
Сега го владея на нивото от гимназията, може би някъде C1. Щом като е най-важно качеството, ти ми препоръчваш само Финанси, така ли? Питам, тъй като доколкото знам, при Финанси с преподаване се учат по-малко неща с сравнение с Финанси без език.

С1 е много високо ниво, в езикова гимназия ли си?
Ако си C1 значи го владееш много добре, така че не се притеснявай за езика.
Не мога да ти кажа, коя от двете специалности е по-добра. И двете се водят хубави специалности.

Не, не съм в езикова гимназия, но от малък езиците много ми вървят и успях да овладея английския на високо ниво с малко повече труд и постоянство, пък и 12 години го уча този език, някои хора го учат за много по-кратко и го научават и по-добре от мен.
П.П. В момента съм в икономическа гимназия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 18, 2014 12:10 am 
Кандидат-студент
Аватар

Специалност/Направление: Поднаправление "Икономика с преподаване на английски език"
И двете специалности са добри, както вече се спомена.
От теб зависи дали искаш да учиш на английски или не. Аз лично предпочитам на английски.
Не бих казала, че не се набляга достатъчно на финансите, ако си с преподаване, всичко си зависи от теб колко си мотивиран и какво желание за нови знания имаш. Това разбира се се отнася за абсолютно всяка специалност. Щом си добре с английския и си от икономическа гимназия според мен няма да имаш проблем.
Тази година приетите с преподаване са с високи балове (повечето) и са приети, защото това са писали на първо желание. Ще има и хора, които няма да са за там, но не можеш да избягаш от такива.
Пък и с език можеш да работиш в някоя чуждестранна фирма (а дано).
И отново, зависи какви цели си си поставил занапред.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 18, 2014 5:05 am 
"Доцент"
Аватар

Специалност/Направление: Специалност Социология
Курс: Завършил ОКС "Бакалавър"
Аз бих подкрепила написаното от Niq. Ако наистина няма разлика в качеството на преподаване в двете специалности, за мен винаги по-доброто решение е да се избере тази с език. Не само ще си разшириш речника, но и ще се научиш да четеш специализирана литература. Освен това ако пък след 4 години решиш да следваш навън ще ти е още по-лесно.
Според мен в сегашния глобален свят, ако искаш да се развиваш професионално, владеенето на езици е ключов фактор. Да не говорим пък ако става въпрос за икономика и финанси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 18, 2014 12:00 pm 
Кандидат-студент

Благодаря на всички за съветите. Искам да ви попитам още нещо- какво смятате за СУ (специалност Икономика и финанси с два чужди езика) и за ИУ-Варна? Все още си мисля и за тези два университета. Всеки си има определен плюс- например в СУ се учат два чужди езика, има си и предмети изцяло на английски. За ИУ-Варна си мислех специалност Финанси, задочно обучение. Ако се обучавам в задочна форма, ще ми е по-лесно финансово, защото няма да имам толкова разходи. Какво ви е мнението за ИУ-Варна, както и за задочната им форма на обучение, ще получа ли качествени знания и добра реализация, ако завърша там?
П.П. Забравих да кажа, че в специалност Финанси- задочно обучение не се изучава чужд език.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 18, 2014 2:38 pm 
Кандидат-студент

Според мен редовното обучение винаги ще е по-добрият вариант, но ти каза, че си учил в икономическа гимназия, което е голям плюс и можеш да си "позволиш" задочно. Решението трябва сам да го вземеш на базата на много фактори, с които ти си запознат най-добре, тъй като се отнасят за самия теб.

Давам ти пример със себе си - от Пловдив съм, т.е. и аз няма да уча в града, в който живеех досега; учих в икономическа гимназия, от която излязох 3-та степен професия Финансист; записах се Ик. и упр. с преп. на АЕ и смятам отново да избера Финанси, идеята - надграждане на знанията + трупане на езикови такива и живот и здраве - магистър в чужбина (:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 18, 2014 2:52 pm 
Кандидат-студент

autumnleaf написа:
Според мен редовното обучение винаги ще е по-добрият вариант, но ти каза, че си учил в икономическа гимназия, което е голям плюс и можеш да си "позволиш" задочно. Решението трябва сам да го вземеш на базата на много фактори, с които ти си запознат най-добре, тъй като се отнасят за самия теб.

Давам ти пример със себе си - от Пловдив съм, т.е. и аз няма да уча в града, в който живеех досега; учих в икономическа гимназия, от която излязох 3-та степен професия Финансист; записах се Ик. и упр. с преп. на АЕ и смятам отново да избера Финанси, идеята - надграждане на знанията + трупане на езикови такива и живот и здраве - магистър в чужбина (:

Знаеш ли нещо за ИУ-Варна? Имаш ли някакви познати от там? Аз чувам най-противоречиви мнения за този университет и за задочното обучение в него и не мога да си направя извод- заслужава ли си да запиша задочно Финанси в ИУ-Варна или само ще си изгубя времето?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа