Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Стоян Александров: УНСС е малък братовчед на Харвард
МнениеПубликувано на: Пон Яну 25, 2010 9:39 pm 
Администратор
Аватар

Стоян Александров: УНСС е малък братовчед на Харвард

Г-н Александров, как ще коментирате казаното от финансовия министър Симеон Дянков, че може да се добави още 1 процент към бюджета за образование и така с 5,2 на сто от БВП България да достигне средноевропейското ниво?
- България може да си го позволи това увеличение. Въпросът е при какви обстоятелства. И за сметка на какво.

Финансовият министър поставя условието за конкретни резултати и реформи в образованието...
- Да, това са общи постановки. Но те са правилни. Въпросът е оттук-нататьк кога да стане. Никой не оспорва, че може да стане и че е необходимо. Въпросът е кога и при какви условия. Сега, ако Дянков го пуска в анонс и търси отговор на този въпрос, вие като събирате мнения, ще му бъдете в помощ. Но аз не смятам, че го е казал в този контекст. Значи той има нещо предвид, така че нека си доразвие тезата и тогава ще коментираме дали е правилно или не.
Защото той може да каже, че трябва да е за сметка на полицията, примерно.

Не, той твърди, че държавата трябва да дава пари за ред и сигурност, здравеопазване и образование.
- Да, но има сектори, които той не посочва, а в тях, искане иска, трябва да инвестира. В това е въпросът - кога ще спре финансирането на други дейности, които, така или иначе, сега се финансират и не може без тях. Той не може да отделя пари за пенсии, примерно. Това винаги е приоритет.

Симеон Дянков каза, че парите за образование може да са с 1 процент повече, в контекста на това, че можем да стигнем американците с учене. Можем ли да стегнем в това отношение американците, и трябва ли въобще да поставяме този въпрос?
- Аз не смятам, че американците са номер едно по учене. Има държави, където обучението е на много по-високо ниво от американското. Но не това е най-същественото. По принцип, инвестирането в образование е едно от най-целесъобразните и оправдани инвестиции. Само че въпросът е каква възвръщаемост има. Защото ние сега наливаме огромни пари в измислени университети, които продават дипломи, а не дават знания. Така че винаги има много условности!

Каква е гаранцията, че при нереформираната система на образование, ако наливаш пари, ще има адекватен еквивалент насреща?!
- Аз не съм убеден. Така че, слава Богу, сегашният министър е доста смел и може би ще направи някои неща. Даниел Вълчев започна тези неща. Вземете прословутите матури - майки припадаха, учителите изпитваха ужас да не разбере някой, че не са дали никакво образование... И трябваше суперво-ля да се наложи това нещо. Както виждате, няма катастрофа. Няма жертви и трупове - припаднали ученици, родители и учители. Затова ви казвам - няма еднозначен отговор. Принципно е добре увеличението на средствата за образование, въпросът е кога във времето, срещу какъв еквивалент насреща и за сметка на какво. Доста позитивно като анонс е казаното от финансовия министър. То означава и поемането на един обществен ангажимент, защото един министър не може да хвърля празни приказки в пространството. Значи оттук-нататьк той трябва да прави всичко възможно, за да стане тази идея реализуема.

Според вас колко време трябва, за да се реформира системата на образованието в България - на фона на непрекъснатите реформи тук от поне 30 години досега?
- О, не мога да ви кажа! Това е такова блато. Аз съм 30 години в тази система и виждам как от година на година става все по-зле и по-зле. Сега ме хващате по време на изпит на студенти и виждам каква е трагедията. Не ми се ще да се ангажирам със срокове.

И понеже министър Дянков непрекъснато прави сравнения със САЩ, къде според вас се учи в училище - у нас или в САЩ?
- Моите деца са в Англия. Там се учи поне 15 пъти повече отколкото в България. Аз мисля, че английското образование е по-контролирано и дисциплинирано от американското. Има перфектни университети и училища и в Америка, но тя е малко по-измислена държава.

Значи според вас не трябва да говорим по този начин ¦ че можем да стигнем американците с учене?
- Вижте, в основата на всеки един проблем са знанията. Само че ние не можем да стигнем американците и другите пс една простичка причина. А тя е, че млади хора от целия свят, които учат в Америка и са ценни, американците намират начин да ги оставят в Америка. В това число и българи, индийци, китайци и други. Те не са американци. Не са чак толкова умни американците като нация. Не са в това отношение повече от нас. Но Америка обира сивото вещество от целия свят. то, сега слушам един анонс, че в Перник ще се открие европейски технически университет...

Премиерът Борисов вече го приветства...
- Значи, мечтата на колегите е, че ще дават супер образование и основната част от студентите ще са от чужбина. Дано децата не са само от Македония, Молдова и Турция. Те може и да са с не вероятни способности. Може и ние да успеем да ги оженим за българки, да ги оставим да работят за България. И така можем да ги задминем американците след 1300 години още. Е, хайде след 200 години! Защото американците са млада държава. Да кажем, че ние ще работим два пъти по-бързо и след 100 години ще ги достигнем, да бъдем по-оптимисти.

Пак Дянков обяви, че от 500-те първи в класациите университети в света 480 са американски...
- Истина е, че в САЩ има доста престижни университети. Е, зависи и от критериите, по които се оценяват съответните университети - дали по реализация на кадри, дали по успеваемост или по други.

Защо няма български университет в тези световни класации?
- Защо да няма?! Аз мога да ви кажа, че УНСС е малък братовчед на Харвард. Половината кабинет са възпитаници на УНСС. В т.ч. и първите стъпки на г-н Дянков са тук - четири семестъра има той в УНСС, макар че ги забравя тия семестри... Или Николай Василев, Милен Велчев, половината сегашни министри, Кристалина Георгиева къде е учила и преподавала?! Защо забравяме тия неща?! А това, че има и плява, че има издадени дипломи, това е отделен въпрос. Но много качествени хора готвят и нашите университети. Само че ние нямаме друга система. Ние нямаме тясна връзка между университетите и практиката. Аз съм 15 години ръководител на катедра и нито един работодател не е дошъл при мен да му препоръчам студенти за работа, примерно. А синът ми в Англия е 10 клас и още от сега започват да го ухажват къде да работи. Това е разликата.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Стоян Александров: УНСС е малък братовчед на Харвард
МнениеПубликувано на: Пет Яну 29, 2010 12:21 am 
Студент-Бакалавър

Учудващо!!!Този човек е много прав в отговорите си. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 01, 2010 2:05 am 
Студент-Бакалавър

"Аз съм 15 години ръководител на катедра и нито един работодател не е дошъл при мен да му препоръчам студенти за работа, примерно. А синът ми в Англия е 10 клас и още от сега започват да го ухажват къде да работи. Това е разликата."-ето това най-много ми хареса в интервюто. Не знам кой е виновен, но наистина в нормалните страни бизнесът се избива за студенти,а в България е обратното. Това не е нормално,има нещо сбъркано в тая работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 01, 2010 10:25 am 
"Асистент"
Аватар

Хареса ми изказването, особено тва че Унсс е на добро равнище

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юни 05, 2011 2:20 pm 
Специалист по всичко
Аватар

Доста е прав човека...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юни 05, 2011 2:33 pm 
Специалист по всичко
Аватар

Специалност/Направление: Специалност Международни финанси
Курс: Завършил ОКС "Магистър"
Да, ама в България всеки втори има висше образование, влиза се във ВУЗ с 10 предварителни изпита (т.е. от 10 опита), учебните планове рядко са дори и частично обвързани с придобиване на някакви знания, които да бъдат от полза "в реалния живот", а студентите масово "не си дават зор" (за което пък преподавателите си "затварят очите").
Все пак УНСС не е лош университет. Имам познати, които са завършили икономика в чужбина и имат значително по-лоша подготовка и големи, съществени пропуски.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Май 06, 2012 10:33 am 
Специалист по всичко
Аватар

Специалност/Направление: Специалност Политическа икономия
Всичко си зависи от вас. Направете си така нещата, че да се присмивате вие на другите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Яну 15, 2013 6:11 pm 
Кандидат-студент

Специалност/Направление: Специалност Журналистика и масмедии със специализация "Медии и политика"
Курс: Втори
ХАХХАХАХ пак няма време да чета тия летописи....никва стратегия...презентация по време на семестъра..я хойш,я не...преподавателите са толкова закостенели,че и ми закъсняват по 20 мин винаги..и някъв тъп тъп изпит,в който всъщност изобщо няма да се налага да мислиш,а трябва само да повтаряш някви неадекватни работи,които нямат никакво реално приложение в промененият вече социален и икономически модус.

общо взето и това им е задачата изглежда...младото поколение да затъпее още повече :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа