Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Заключен форум Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 176 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Направление "Политически науки"
МнениеПубликувано на: Вто Мар 17, 2009 10:01 pm 
"Асистент"

За мен това направление е най-доброто с език. Нямам наблюдения върху обучението в самото направление,но предполагам,че икономическите дисциплини в УНСС се изучават на по-високо ниво, за сметка на това СУ предлага по-добра филологическа подготовка. Курс по английски можеш да запишеш и на частно, за всички останали предмети обаче - не съм сигурна :)

Щом имаш ясното желание да следваш МО, бих ти препоръчала СУ, защото нямаш гаранция, че ще влезеш точно тази специалност след втората година, ако те приемат в УНСС. За сметка на това, другите две специалности - Политология и Европеистика, които са в направление "Политически науки" в УНСС - са също далеч от определението "за изхвърляне".

Един съвет - начертай си на един лист таблица "СУ" срещу "УНСС" , като ги разделиш на половина - в едната страна пиши положителните неща, в другата отрицателните. Така най-лесно ще видиш разликите. Искрено ти пожелавам да те приемат и на двете места и да можеш да избираш!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 17, 2009 10:02 pm 
Специалист по всичко

radostinasf написа:
колко езика се изучават в политическите науки?

2 задължително. А по отношение на броя места - почти сигурно е, че най-много от местата от направление "Политически науки" ще са за специалност международни отношения, тя е най-желаната от трите, а и докато приемът беше направо по специалности, за международните местата бяха повече, отколкото за останалите 2 политически специалности взети заедно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 17, 2009 10:13 pm 
Студент-Бакалавър

IKEA,благодаря за пожеланието. :) А за езиците...супер,колкото повече-толкова повече. :thumbsup: В европеистиката се изучават доста интересни неща.Хареса ми като специалност :) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 20, 2009 10:08 pm 
Студент-Бакалавър
Аватар

В направление "Политически науки" първите 2 години учиш езика,с който си кандидатствал,от третата година си избираш друг език,който искаш да учиш.В момента в направлението изучаваме предмети сборни от трите специалности-МО,Европеистика и Политилогия.Погледнете разприсанието на 1 курс направление "Политически науки",за да видите какво учим. :) Няма да съжалявате ако изберете това направление.А специално за МО мисля,че УНСС е по-добре от СУ.

Политически науки
поток 300
група 3003

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 20, 2009 10:18 pm 
"Асистент"

nania написа:
А специално за МО мисля,че УНСС е по-добре от СУ.

Това ОК, ама само да ми изброиш няколко неща защо е по-добър...Ако може просто някаква малка съпоставка да направиш, ще съм ти благодарен :)

П.П. А и как е работата с математиката ? ? Гърчат ли?Изучава ли се въобше?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 20, 2009 11:42 pm 
Студент-Бакалавър
Аватар

Математика се изучава само първи семестър и е избирателно,повечето си бяхме избрали информатика и ни беше много добре.Първи семестър се учи и икономика и публичен сектор,но са основни неща и не е трудно.За втори семестър има публични финанси,но то пак е избираемо.А относно МО за УНСС това е специалността,която е най-добре развита в УНСС,получаваш много добра подготовка и след това завършилите МО в УНСС са предпочитани на много места за работа пред тези в СУ.А и мисля,че като програма на обучение тук е най-добрата.

Политически науки
поток 300
група 3003

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 27, 2009 9:36 am 
Студент-Бакалавър

Втори модул математика участва ли в балообразуванет за политически науки?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 27, 2009 12:04 pm 
Администратор
Аватар

Участва. За въпросното направление може да се кандидатства дори с ЕПИ Математика. Единствената разлика между това направление и останалите е изискването на изпит по чужд език.

заб* като казвам другите имам в предвид - направление Икономика, поднаправление Финанси,счетоводство и контрол, направление Администрация и управление, направление Социология, антропология и науки за културата, Икономика -дистанционно -Хасково ,

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Мар 30, 2009 1:21 am 
"Доктор"
Аватар

За "Политически науки" могат да кандидатстват и математици. Но вие математика, ако не изберете първия семестър, няма да учите повече. Има я избираема, а вместо нея повечето пишат Информационни технологии. Образованието, не е това, каквото е било, така че и математиците могат да преминат нагоре. Но тези, които историята и обществените знания ги интересуват повече от решаването на задачи, определено ще се чувстват комфортно, може би повече от другите, които са влезли с математика.

В "Политически науки" акцентът пада върху политиката и всички науки, които допринасят да се разберат политическите явления. Тук влизат и икономика, философия, а информатиката в днешно време е от помощ за всеки... разбира се, тези други науки са второстепенни и няма да учите кой знае колко от тях. Учите езикът, с който сте влезли първите 2 години, а след това избирате друг, който също ще учите две години, мисля и по-интензивно.

Какво е по-добро е наистина относително. И трите специалности са много добри. Повечето, почти най-вероятно ще пишат след 4 семестър МО, не за друго, а защото думата "международни" звучи яко и просперитетно. Аз в момента съм втори семестър и нещата, които научавам за всяка от специалностите в направлението постоянно ми променят мнението за всяка от тях. Например, отначало и аз като всички бях за МО. Но с течение на времето научих някои неща за политологията и европеистиката, които могат да ме накарат да ги поставя на първо място в желанието си, а МО засега ми е на последно. В този смисъл, идеята с направленията е добра, но няма гаранции, че това, което си си избрал след 2рата година, ще бъде това, за което ще се класираш по успех...

Води се, че УНСС е икономически университет, което уж предполагало, че другите специалности не те подготвят така добре. Е, за УНСС има такива митове и такива предубедени хора и учители, че те успяват дори да предубедят много от кандидат-студентите да не кандидатстват тук. Технически, до 2012 година, УНСС, с няколко стотни по-висока акредитация, е малко по-напред от СУ. Това означава, че теоретично, това, за което ВУЗ-ът подготвя студентите, е най-качествено. И въпреки многото икономика и едва 6 неикономически специалности, качеството на образованието тук в Политически науки, е по мое мнение доста конкурентно от това на СУ. Мога и да задълбая още, но това може да доведе и до спорове :D Конкретен пример за Политология четете по-надолу.

Политолгията е първата политическа наука. След като се изучаваа дълго време, от нея се разцепва МО, а доста по-късно се появяват и Европейските политически науки. Европа все още има нужда от кадри, политически подготвени за държавни и недържавни постове навсякъде в ЕС. Кандидатите обаче, трябва да владеят английски на средно добро ниво, перфектно някой чужд език, за да имат някакви шансове с Европеистиката. Шансовете определено намалят от това, че ще учите този предмет в български университет, защото подготовката в европейските държави е много по-добра от тази в нашите университети.

Въпреки, че СУ също има МО, Политология и Европеистика, нещата, които се учат са различни. Ние от УНСС не можем да кажем, кое е по добро, защото както беше споменато в едно мнение, нашите представи се основават на това, което научаваме от различни други източници. Това, което на мен ми направи впечатление, е че Политология в СУ имат един предмет "История на политическите идеи", който ние в УНСС го имаме същия и в двата ВУЗ-а го изучаваме през първите два семестъра. Докато ние в УНСС имахме да се подготвяме първия семестър да развиваме тема по 21 политически мислители, колегите от СУ са имали 11 такива и общо взето са разгледали автори от Средновековиято, а ние стигнахме до мислителите през 20 век. Сега втория семестър ще имаме и повече автори.

Прави ми впечатление, че в УНСС постоянно има отсъствия от занятия на преподаватели и най-често няма техен заместник, много често и даже не те уведомяват за това. Докато колежката от СУ каза, че ако някой при тях отсъства, си определяли друга дата за наваксване. При някои предмети например, през 1 семестър от 15 лекции, сме карали 8-9... При положение че по предмета "история на политичеките идеи" имаме 21 теми, а можем да вземе максимум 15, взимаме 9, смятайте, че има сериозна самоподготовка за останалите автори...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Апр 01, 2009 2:46 pm 
"Главен асистент"
Аватар

много интересно ми звучи :wink: и честно казано ми се иска да запиша Политически науки с език,защото според мен има бъдеще :tonqe: не разбирам каква е тази мания всички да се стремят към МО :roll: на мен примерно повече ми допадат Европеистика и Политология,но ще видим какво ще става... :evil2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Заключен форум Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 176 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа