Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: За или Против присъединяването на Турция към Евросъюза
МнениеПубликувано на: Нед Авг 31, 2008 2:42 pm 
"Асистент"

Аз лично съм "пас", но така или иначе Турция има поставени условия, които трябва да изпълни, и преди 2014-2015 присъединяване не може да настъпи, колкото и натиск да упражняват турците.
Старите страни-членки измислят какви ли не ултиматуми,само и само да държат Турция извън ЕС, и то с право. Спомням си, че приемаха за недопустимо жената на кандидата за държавна глава да носи забрадка, защото е представителна личност,а в самите държави носенето й е разрешено по всички параграфи /с изключение на учителките/.

Родният ми град е близо до границата с Турция и въпреки че България е в ЕС и границата не е премахната, проверяват се строго документи и прочие, в града ми пристигат съседи на конвейр. И то все необразовани, незнаещи езика. А представете си какво би било, ако пък границата съвсем я няма...

Друго - областта се издържа предимно от леката промишленост, разбира се, внася се и от южната ни съседка, но българското производство кипи. При едно отваряне на границата, премахване на мито и всякакви такси, крайната цена на продукта ще се срине и много български фирми ще фалират. В резултат - безработицата нараства, местните мигрират, а районът се обезлюдява или по-лошо - заселва с новодошлите.

От друга страна, Турция е голяма държава, в която туризмът кипи, а и не само той. Конкуренцията на пазара ще доведе до намаляване на цените за крайния потребител, което от една страна е добре, но от друга - за сметка на качеството. И отново се появява горният проблем с българското производство...

Това са само 2 аспекта на присъединяването на Турция към ЕС, да не говорим,че името му е ЕВРОПЕЙСКИ съюз, а Турция има и част в Азия. Какво правим сега? Преименуваме цялата организация или разделяме съседката ни на Европейска и Азиатска Турция. Интересно ще стане положението в Истанбул :mrgreen:

Нека Америка продължи да си защитава Турция, но за ЕС тя е прекалено голям залък след голямото присъединяване на 10-те членки, а след това и на България и Румъния, които не бяха готови за една такава стъпка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 31, 2008 3:15 pm 
"Академик"
Аватар

Лично аз мисля , че няма да ги приемат по простата причина , че те са повече азиатска от колкото Европейска страна... :wink: иначе от стратегическа гледна точка са близо до Ирак,Иран... така че пак имат шанс...
А тука някой каза , че били измет и били варвари...мога само да му се изсмея... явно не е бил в Турция никога... там са на светлинни години пред нас... не само от към курорти и отношение към туристите.... там при тях армия,полиция са нещо... сила са и са уважавани този вид органи... където и е в повечето нормални държави... даже наскоро можеше да се стигне до преврат... както и да е... нека не говорят хора които хал хабер си найн .... ](*,) :evil: :evil2:

П.П. никога не си вадете някакви големи заключение по слухове и прочетени глупости... да, нормално е човек да си има едно на ум... ама някакви големи заключения да тръгне да ми прави и да заклеймява рпеди да се е докоснал до нещо... айде моля... а и както ангелов каза... говорим за днешна Турция ... не за едно време... :wink: :partyman:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 01, 2008 12:34 am 
Студент-Бакалавър
Аватар

Специалност/Направление: Специалност Икономика на недвижимата собственост със специализация „Пропърти мениджмънт”
Откъдето и да се погледне Турция е поне малко по-развита от България, така че икономическият аргумент отпада.

Проблемът за ЕС при евентуално присъединяване на Турция няма да е толкова финансов, колкото социален.Парите от фондовете, които ще им бъдат предоставени ще са малко повече от вноските, които ще плащат и като се има предвид, че пълно усвояване е невъзможно ще са или на нулата, или ще спечелят малко.Обаче забравете, че турците ще възприемат европейските ценности.Просто не мога да си представя подобно нещо да се случи преди да се сменят поне още две поколения.Освен това към 2014-2015, когато е най-ранната възможна дата за членство се очаква точно тогава Турция да изпревари Германия по население.

В последно време ми прави впечатление, че водещи европейски политици, като Саркози и Меркел смекчиха тона по отношение на Турция и от "няма начин" стана на "ще видим".Може би и САЩ оказва натиск на Брюксел да приеме Турция, за да я отдалечи от потенциално сближаване с Русия.

Ако се намирахме на мястото на Португалия нямаше да ми пука особено за присъединяването на Турция, обаче като знам какво направиха в Северен Кипър и то със страна членка на НАТО предпочитам да имаме колкото се може по-малко общо с тях.Донякъде е добре, че има огромно кюрдско малцинство(около 20%, а може вече и да е повече), което държи Турция в постоянен шах и за момента няма реална опасност за Родопите, но все пак да сме нащрек, особено с ДПС на власт.

Повечето българи са(сме) против Турция в ЕС поради историческото бреме и възможността при ускорено икономическо развитие на България в следващите години да се напълним с имигранти от юг и да стане проблем подобен на този с албанците в северозападна Македония.Не мога да повярвам, че в Западна Европа, където всъщност ще се реши какво да се прави по въпроса, са се побъркали до такава степен, че да пуснат толкова голяма мюсюлманска държава без някакви ограничения.Струва ми се, че най-приемливият вариант е нещо като полу-членство.От една страна да получат търговските привилегии, обаче да се запазят ограниченията за движението на работна ръка.

@IKEA
Тези турци, които пристигат в родния ти град за постоянно ли идват или са просто транзит, на екскурция, търговия и прочие?
Бях с впечатлението, че има лека, но постоянна тенденция за изселване към Турция.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 01, 2008 10:44 am 
"Асистент"

Има и двата варианта. Заформи се неусетно цял квартал, преди 5-6 години продадохме апартамент на турци, а сега там вече изкупиха земята и строят големи къщи. Иначе и екзкурзиантите ги има, но те не бяха обект на моя поуст. Създава се едно етническо напрежение,защото турците, останали тук след '89-та превъзнасят Турция, а реално са родени и израснали тук. За тях Турция е нещо като майка-спасителка.
В момента живея в централната част и имам съседка-туркиня, която е супер недоволна,че живее тук,въпреки че по време на Голямото преименуване близки нейни роднини са заминали и са ги оставили тук в буквалния смисъл. Когато я попитам защо не замине и тя за Турция, отговорът й е: "Камъкът си тежи на мястото".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Сеп 06, 2008 8:28 am 
Кандидат-студент

Мнението на П.Р. Славейков за българския народ:

Не сме народ, не сме народ, а мърша,
хора, дето нищо не щат да вършат.
Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.
И не знаем, не можеме, не щеме
да работим за себе си със време.
Само знаем и можеме, и щеме
един други злобно да се ядеме...
Помежду си лихи, буйни, топорни,
пред други сме тихи, мирни, покорни...
Все нас тъпчат кой отдето завърне,
щот сме туткун, щото не сме кадърни...
Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -
а всякому мерамът е развала...

Не сме народ! Не сме народ, а мърша,
пак ще кажа и с това ще да свърша.

Без коментар!
А и защо не се замислете с какво ние станахме известни на ЕС!!???...крадлив народ, завистлив, алкохолизиран, мързелив ...това се говори за нас. Преди да сочите с пръст друг народ погледнете ръката си и вижте другия пръст на къде сочи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Сеп 06, 2008 1:28 pm 
"Асистент"

nuset75 е ярък пример за тезата ми. Нещо като тази моя приятелка,за която ви говорех в предния си поуст.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 08, 2008 5:23 am 
Студент-Бакалавър
Аватар

Според мен Турция не бива да бъде приета като членка на Европейският съюз поради редица причини. Първо, че много малка част от територията и е в Европа, има изключително много критерии, които да се изпълнят(най-вече относно демократизирането).Да не забравяме и от историческа гледна точка - какви беди в миналото е причинила тази държава на Европа като цяло, което предизвиква отрицателно обществено мнение и в много страни от Европа политиците се съобразяват с настроенията на населението(за разлика от България). Също има и много неизяснени въпроси като например "арменският геноцид" и т.н. Изобщо като цяло аз не вярвам, че Европа някога ще постигне необходимото единодушие за приемането на Турция е Европейският съюз.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Сеп 09, 2008 6:31 pm 
Студент-Бакалавър
Аватар

Повечето хора не гледат на Турция като икономиката на Турция (т.е. като на държава, която наистина не е готова за присъединяване към ЕС), а като мръсните гадни турци, които преди 5648524 години са властвали над българите. Чист расизъм.

Feebs написа:
Wallace написа:
Цитат:
В тая страна са се срещнали и си живеят 2 цивилизации .... едната - на съвременния свят, с високо-технологичните модернизации, а другата - на първобитнообщинния строй. Не бива държава, която позволява такова абсурдно "съжителство" и разделение на стандарта на своите граждани, да влиза в ЕС

А ние тогава как се озовахме в ЕС

Ако визираш циганските махали в някои градове ... имаш известно право. НО! До някъде това си е техен собствен избор и начин на живот. И аз ако ходя по 2-3 дена на работа, а после ям и пия, докато свършат парите .... раждам деца, без мисъл за тяхното бъдеще, не се образовам (защото е по-лесно да крада и цукам от държавата) ... и аз ще тъна в мизерия. Но тук става въпрос за държавна политика. Как може Инстамбул и малката европейска част на Турция да й придават вид на заможна и икономически развита държава, а азиатската й част да е векове назад - без вода, без ток и НЕ отговаряща на нито един от европейските стандарти ?! Дори в Индия няма такава беднотия .... Ако на държавата и пукаше, щеше да инвестира средства, да изгради инфраструктура, индустрия ... да осигури някакво препитание за тези хора. Къде в България има толкова изоставени райони ??? А представяш ли си колко пари ще коства на ЕС вдигането стандарта на живот по тези забравени от Бога земи ?
И пак - майната им на тези аргументи. Дори само, за да живеят хората от азиатската част на Турция по-добре и по-човешки, бих дала своя глас ЗА членството на Турция.
Ала аз не вярвам на тази държава ! Основните принципи на ЕС би трябвало да се градят на солидарност, ТОЛЕРАНТНОСТ и доверие. Турция не веднъж е нарушавала дадени обещания и поети ангажименти, а отказа на Турция да признае Република Кипър (вече член на ЕС) е достатъчен факт и основание за сериозно съмнение относно съседските й отношения и бъдещи намерения.
Съгласна съм обаче, че с "лошата" не бива и позицията на нашето правителство трябва да е добронамерена и отворена за дискусии дипломация.
А нека Турция преосмисли своята политика и започне да уважава собствените си жители, за да изпроси уважението на европейците. Дано проумее, че колелото на живота се върти ..... сега сме 21 век ..... и не е останало и помен от Великата Османска империя!

ПС:
Мила, казва се ИстаНбул

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Авг 30, 2011 11:25 am 
Студент-Бакалавър
Аватар

Специалност/Направление: Специалност Финанси
Курс: Трети
Когато изпълни изискванията да влезе но дотогава ще има още много време.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Сеп 07, 2011 7:45 pm 
"Асистент"
Аватар

Турция е икономически добре развита страна и затова е примамлива за ЕС, който е затънал в дългове. Най-вероятно ще сe присъедини към ЕС след безброй преговори и условия. Но преди въпросът трябва ли да се присъедини е добре да се замислим, дали когато дойде този момент ЕС ще бъде това, което е сега и дали южните ни съседи все още ще желаят това присъединяване.

А по темата за или против: Би имало много положителни и негативни последици от присъединяването на Турция към ЕС. Всеки трябва да прецени за себе си кои имат по-голяма тежест;}

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа