Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Каква техника на данъчно облагане трябва да се прилага в България?
Пропорционално подоходно облагане (плосък данък) 29%  29%  [ 5 ]
Прогресивно подоходно облагане (етажна прогресия с необлагаем минимум) 41%  41%  [ 7 ]
Прогресия на Бентъм (необлагаем минимум + единна данъчна ставка над този минимум) 24%  24%  [ 4 ]
Друго (посочете като коментар) 6%  6%  [ 1 ]
Общо гласове : 17
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Данъчно облагане на доходите на физическите лица
МнениеПубликувано на: Чет Апр 11, 2013 11:05 pm 
"Доцент"
Аватар

Специалност/Направление: Специалност Социология
Курс: Завършил ОКС "Бакалавър"
GReeN_HuM@N написа:
Това че съм модератор няма нищо общо в случая.

Като модератор би трябвало да даваш пример.От друга страна си прав - въпрос на възпитание е как разговаряш с хората. : )

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Апр 11, 2013 11:10 pm 
Специалист по всичко
Аватар

Специалност/Направление: Специалност Икономическа социология
Курс: Завършил ОКС "Магистър"
Ако имаш да кажеш нещо аргументирано по темата... Не виждам какво общо има възпитанието ми и модераторската ми позиция по темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Апр 11, 2013 11:17 pm 
"Доцент"
Аватар

Специалност/Направление: Специалност Социология
Курс: Завършил ОКС "Бакалавър"
По темата За или Против прогресивния данък спорове се водят от десетилетия. Смятам, че и дветете страни имат достатъчно силни аргументи и трябва да сме толерантни. За съжаление ти за пореден път доказа, че с теб нормален разговор не може да се води. Няма да отговарям на елементарните ти изказвания от тук нататък. Чакам някой, който психически да е навършил 15 да се включи по темата, интересно ми е какво мислят и други колеги. : )

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Апр 11, 2013 11:21 pm 
Специалист по всичко
Аватар

Monad написа:
Разсъждаваш като човек, който или не е работил или е работил за малко пари. "Да вземем от богатите, те и без това си имат много, и да дадем на бедните". И да, 500 лв. е висока граница.
Друго - нямало значение какво богатите хора мислят, защото били малко. Я си прочети изречението и виж каква глупост си написал. Нека да не говорим сега за това колко е популистко въвеждането на прогресивните данъци, това е друга тема. Просто се хванах за главата като ти прочетох изречението, честно.

Прочети си мнението. Нямаш един аргумент и цялато ти изказване се основава на някакво предположение за мен и колко глупаво било изказването ми без да посочваш каквито и да е доводи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 12, 2013 8:31 am 
Администратор
Аватар

Аз мисля,че предложението за налична данъчна ставка от 10% за доходите от необлагаемия минимум до 4500лв е правилно. От една страна се цели да се наложи прогресивното подоходно облагане, а от друга - целта е изведнъж да не се натрапва по-висока данъчна ставка при повишаване на доходите. Това също има своите недостатъци от гледна точка на това, че данъчната политика трябва да се изгражда за по-дългосрочен период, а не година за година.
GReeN_HuM@N написа:
Иначе 4500 е твърде висок втори етаж. Според мен има някаква граница където парите така или иначе започват да ти стигат и даже да заделяш и за теб стават много по важни други неща и 100лв по-висок данък изобщо няма да са от значение. За мен тая граница е някъде 1500-2000лв. а за най-горните етажи да кажем над 4-5000 спокойно може да достигне до 30-35% ставката.

За бюджета би било по-добре да са налице повече етажи на прогресията, защото така ще се повишат приходите от ДДФЛ.

Monad написа:
Като горен % за облагане посочваш 20%. Това е малко. Практиката в други страни е различна. Въпреки че е абсурт в България да се въведе данък като този в скандинавските страни от порядъка на 75%, някак ми се струва, че тези 20% няма да покрият изобщо данъка, изгубен при необлагаемия минимум.

Аз споменах, че прогнозите сочат около 0,5млрд.лв по-малко приход в бюджета. Целта е по-скоро да се намали тежестта върху лицата, получаващи по-ниски доходи.

Monad написа:
Само да вметна - бившият министър Дянков, който за мен е един страхотен финансист, също беше казал в интервю, че е ЗА въвеждане на прогресивно облагане, но след няколко години, и също така не в тези високи проценти.

Предполагам имаш в предвид по-ниски от споменатите данъчни ставки в някои скандинавски страни. В Швеция и Дания (като представители на Скандинавието) високите данъци (налагани върху сравнително по-високите доходи) се компенсират с доста по-ниски социални осигуровки, въпреки че и там се забеляза проблем с пенсионните им системи и започнаха да въвеждат разни осигуровки в "ущърб" на работещите). Самите доходи в тези страни са доста по-високи от получаваните в България. Евентуално въвеждане на подобни данъчни ставки у нас би било пагубно и за работещите (предвид големите данъчни плащания) и за бюджета (поради това, че ще се укриват доходи). Идеята на Дянков бе да се стимулират инвестициите у нас посредством по-ниски подоходни данъци. На теория Дянков е прав, но реалността (особено в България) е коренно различна. Причината затова е,че плоския данък "удря" хората, които получават ниски и средни доходи, а в България техния процент е твърде голям. Намалявайки потребителското търсене, всъщност ще доведе и до липса на инвестиционен интерес.

Колкото до необлагаемия минимум. Пак ще повторя,че 500лв е твърде висок праг. Според някои изчисления, както вече споменах, загубата за бюджета при необлагаем минимум от 310лв + предложените от доц. Орешарски ставки ще доведат до понижаване на данъчните приходи от ДДФЛ в размер около 500-600млн.лв. Ако необлагаемият минимум е 500лв, то данъчните постъпления ще са доста по-малко, поради това, че не са малко работещите по трудово и гражданско правоотношение, които получават такива доходи.
Прогресивният подоходен данък има преразпределителен ефект, което не може да се каже за сегашния "справедлив" плосък данък. Нарочно поставям определението "справедлив" в кавички, защото лично според мен не можем да говорим за справедливост, поради нарастване на неравенството между лицата с по-нисък доход и тези с по-висок.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 12, 2013 12:23 pm 
Специалист по всичко
Аватар

Ако вместо като втори етаж се сложи 4500 по-ниска стойност и се раздели на повече етажи не мисля, че ще е проблем да се компенсират загубите в бюджета. Но дори и да е 310 необлагаемия минимум, не виждам причина защо да е толкова висок прага на втория етаж. Ако разгледаме прогресивните етажи в други страни относително няма толкова голяма разлика между етажите, а практиката показва че горните етажи се облагат с повече от 20%. Тази загуба от 500-600млн идва точно, че ставките предложени от Орешарски са твърде ниски. Според мен ако се въвежда прогресивна система трябва така да се направят етажите и ставките, че приходите в бюджета да са еквивалентни на сегашните.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Апр 13, 2013 11:42 am 
Администратор
Аватар

Орешарски е по-скоро привърженик на плоския данък. Последните дни обаче реши да си промени мнението и предложи прогресивния подоходен данък в посочените по-горе изражения (може би в резултат на допълнителни партийни консултации). Предлагаше се 10% ставка до 3100лв (10 минимални работни заплати), 15% за доходи между 3100 и 5000лв и 20% за доходи над 5000лв. Може би идеята за увеличаване на МРЗ от 310лв на 450лв всъщност е довела до промяна в етажите. Аз още в самото начало казах, че ако се въведе прогресивно подоходно облагане, то е редно да се помисли за възможността да се приложат повече етажи на прогресия.
Мисля, че е редно, когато се хвърлят някакви "цифри" в обществото, то те са да са подкрепени от статистически данни и факти. Непрекъснато слушаме, че минималната работна заплата трябва да се повиши, че данъка до определена сума трябва да е в определен размер, че бюджета би загубил/спечелил от промяна в икономическата конюнктура, че цената на тока, парното или водата трябва да се промени, но никой не използва като аргумент реални изчисления, които да покаже. Единственото, което се появи като информация последните няколко дни е броят на работещите, които получават (по-скоро са декларирали за 2012г.) доходи над 2000лв и такива, които получават над 4500лв. То е донякъде добра база при решаване за налагане на прогресивен или пропорционален данък и последствията от това.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Апр 13, 2013 1:24 pm 
Специалист по всичко
Аватар

Те и да използват реални данни обикновеният човек така или иначе нищо не разбира, така че могат да го излъжат както си искат. Не мога да разбера защо се предлагат толкова висок втори етаж. В страните от ЕС практиката показва, че втория етаж е 3-4 пъти необлагаемия минимум(между другото България и Унгария са единствените страни без необлагаем минимум). Освен това в повечето от развитите страни има поне 4 или 5 етажа на прогресия и също така ставките на развитите страни на горните етажи са двойно по-високи от тези на развиващите се.
Прикачени файлове:
1.png
1.png [ 19.5 KiB | Прегледано 2223 пъти ]
Прикачени файлове:
2.png
2.png [ 35.92 KiB | Прегледано 2223 пъти ]

Ако погледнем данните на Брусарски от 2010г. Най-богатите 10% имат над 27% от доходите, което при едно прогресивно облагане означава, че предимно от тях ще идват приходите в бюджета. Ако съвсем примерно етажите са така:
0-310 - 0%
310-1500 - 10%
1500 - 3000 - 15%
3000 - 5000 - 20%
5000 - 10000 - 25%
10000 - ххххххх - 30%
Негативно ще бъдат засегнати само, хората с доход над 2000лв(приблизително). Ако това наистина са 100 000 души, това са едва 3-4%
Единствения реален проблем, който аз виждам е евентуален негативен ефект върху укриване на доходи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 14, 2013 6:44 pm 
Администратор
Аватар

Има и други държави без необлагаем минимум от посочените. Гърците го премахнаха тази година. Словения, ако не се лъжа и те го махнаха. Чехия и Словакия се върнаха към прогресивното данъчно облагане, като лично аз не откривам да имат и те необлагаем минимум. Румъния също щеше да премахне пропорционалното облагане, но за момент не са предприели подобни действия, дори се заговори за повишаване му.
Проучването, което ползваш имам чувството, че се гради най-вече на наличието на данъчно облекчения или ползване на данъчни кредити (до определен размер), а не толкова на необлагаем минимум. Ако се спрем на данъчните облекчения, то и в България трябва да признаят доходите в размер до 7920лв (годишна данъчна основа) за лица с 50 и над 50% намалена трудоспособност като "необлагаем минимум". Това са мои заключения, тъй като аз лично не намирам информация в посочените страни да има необлагаеми минимуми. Ако все пак някой намери и сподели подобна информация, бих приел горепосочените данни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 14, 2013 7:36 pm 
Специалист по всичко
Аватар

Данните са от 2011 така че е напълно възможно да има промени.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа