Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Заключен форум Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Всичко, което трябва да знае един кандидат-студент
МнениеПубликувано на: Вто Апр 10, 2012 8:20 pm 
Специалист по всичко
Аватар

Специалност/Направление: Специалност Икономическа социология
Курс: Завършил ОКС "Магистър"
Може да се присъедините в групата за повече информация и споделяне на мнения - https://www.facebook.com/groups/902434836517774/

Обновена информация може да намерите ТУК

Въпроси, които се повтарят с тези от темата, ще бъдат изтривани без предупреждение!

Преди всичко всеки си задава въпроса, какво е това УНСС и струва ли си да кандидатствам в него?
Отговора на този въпрос никой не го знае, но може би Вие ще го намерите ТУК или след като разгледате сайта на университета и придобиете обща представа ТУК

Какви направления и специалности има в УНСС?
Направленията и специалностите към тях може да разгледате в съответните връзки:
Редовно обучение - УНСС-София
Дистанционно обучение - УНСС-София
Дистанционно обучение - РЦДО-Хасково
Дистанционно обучение - РЦДО-Пловдив

Какво е това направление и за какво служи?
Приемът на студенти в УНСС е по професионални направления и поднаправления. Професионалното направление или поднаправление е група от специалности, които са включени в него. Разпределението на студентите от професионалното направление или поднаправление в специалностите се извършва след успешно завършен втори курс, въз основа на средния успех от следването им през първите две години.

Има ли задочно обучение в УНСС?
В момента в УНСС няма вариант за задочно обучение. Университетът обаче предлага за студенти ОКС „Бакалавър" в дистанционна форма на обучение в София. Повече информация за различните форми на обучение може да намерите ТУК

На какви условия трябва да отговарям за да кандидатствам в УНСС?
Всичко необходимо - ТУК

Какви са правилата за кандидатстване в УНСС?
Правилникът за приемане на студенки ОКС "Бакалавър" в УНСС може да прочетете ТУК

Харесах си направление/специалност. Какви изпити трябва да положа?
Изпитите, необходими за всяка специалност, както и начина за образуването на бала, може да откриете ТУК

Какво са ЕПИ и ЕлЕПИ?
На кратко Единен Приемен Изпит или Електронен Единен Приемен Изпит - това е формата, под която УНСС проверява знанията на кандидат-стедентите. Всичко свързано с ЕПИ и ЕлЕПИ може да откриете ТУК

Какви са правилата за провеждане на ЕПИ и тест по чужд език на хартиен носител?
Правилата може да откриете ТУК

Какви са правилата за провеждане на ЕлЕПИ и електронен тест по чужд език?
Правилата може да откриете ТУК

Какво представляват писменият и устният изпит по журналистика?
Изпит по журналистика и Устен изпит

Какви документи са ми необходими, за да се запиша за ЕПИ/ЕлЕПИ и къде мога да се запиша?
Всички необходими документи може да откриете ТУК, а къде да ги подадете и да се запишете ТУК

Колко струва записването за ЕПИ/ЕлЕПИ и как мога да платя?
Таксите, както и начин за плащане - ТУК

Мога ли след като съм се записал за ЕПИ/ЕлЕПИ да се откажа?
Не. След като веднъж сте се записали средствата ви няма да бъдат възстановени.

Нужно ли е да се запиша лично за ЕПИ/ЕлЕПИ?
Не, но за тази цел е нужно нотариално заверено пълномощно на приносителя, което става неразделна част от документите за кандидатстване.

Какво е работното време на центъра за прием на документи?
От понеделник до петък от 8.00 до 16.30 ч.

Кога мога да се запиша за ЕПИ/ЕлЕПИ/Редовна изпитна сесия за месец януари/март/май и т.н.?
Графикът за записване и провеждането на изпитите може да намерите както следва:
Предварителни изпити
Редовни изпити
РЦДО-Хасково и РЦДО-Пловдив
Ако все още няма публикувани дати за съответния месец, следете сайта на УНСС. Публикуването на датите става около месец предварително.

Защо за ЕлЕПИ няма конкретна дата за провеждането на изпита и как мога да я разбера?
ЕлЕПИ се провеждат в различни дни, затова е уточнен само определен период от месеца. Датата на изпита Ви, както и къде ще се проведе, стават ясни веднага след като се запишете.

Как да се подготвя за ЕПИ/ЕлЕПИ?
Има много начини за подготовка, но най-важното нещо е ученето! Ако това не Ви е достатъчно УНСС предоставя възможност за кандидат-студентски курсове, за които може да намерите информация ТУК. Също така може да разгледаде различните модули и приложената литература към тях.
Модул 1 - "Български език и езикова култура"
Mодул 2 - "Математика - основи"
Mодул 3 - "Български език и литература"
Mодул 3 - "Математика"
Mодул 3 - "География на България"
Mодул 3 - "История на България"
Тест по чужд език
Журналистика

Какво трябва да нося на изпита?
Освен необходимите документи (лична карта и номер) си носете химикали (за всеки случай), както и ако ще решавате втори или трети модул математика справочника на УНСС с формули, единствено той е позволен и изглежда ТАКА. Може да го закупите от която и да е книжарница около УНСС.

Как се определя оценката от ЕПИ/ЕлЕПИ?
Оценката се определя на базата на изкараните точки, но точната скала НЕ е известна.

Кога ще излязат резултатите от изпита?
За редовните изпитни сесии резултатите трябва да излязат до 48 часа след провеждането на изпита. А за предварителните изпитни сесии резултатие излизат след края на сесията. При изпитите по чужд език може да има по-голямо забавяне на резултатите. Възможно излизането на резултатите да се случи и по-рано или по-късно, така че проявете търпение и следете съответните теми. В момента, в който резултатите са публикувани, ще разберете.

Къде мога до проверя резултата си?
Това може да направите ТУК или на място в университета.

Не мога да се логна (дава ми грешка) в системата за проверка на резултати, а съм въвел правилно данните си
Най-вероятната причина е данните Ви все още да не са обработени и въведени в системата. Проявете търпение!

Някои хора вече имат публикувани резултати, а моите все още ги няма
Поради големия брой кандидати, необходимо е време да се въведат всички резултати в системата. Проявете търпение!

Изкарах оценка Х,хх и имам диплома Y.yy и съм момче/момиче ще ми стигне ли за направление/специалност Ххххххх ххх на първо/второ/трето класиране?

Сигурен отговор на този въпрос не може да даде никой, поради простата причина че никой не знае. Определянето на минималния бал зависи от много фактори. Ако все пак искате да имате някаква представа къде се намирате, може да сравните бала си с този от предходните няколко години ТУК

Къде мога да видя по-подробна статистика за кандидат-студентската кампания от минали години?
Може да намерите подробна статистика както следва:
Най-желани направления/поднаправления

Доволен съм от оценката, която изкарах на предварителните изпити. Трябва ли да заплатя и да се явя и на редовната изпитна сесия?
Не. Единственото, което трябва да направите, е да подадете документите си за кандидатстване в определените срокове.

Какви са сроковете за записване за класиранията и кога се обявяват самите класирания?
СРОКОВЕ

Има ли нещо друго, което трябва да знам за класиранията?
Може да прочетете за класиранията като цало както и за отделните такива от ТУК

Как потвърждавам записването си или участието в следващо класиране?
Отговор може да намерите ТУК

Какви документи са ми необходими за записване?
Документи за записване

Кои са тези фактори, които определят минималния бал?
В тези фактори се включват нивото и броя на кандидат студентите, броя предварителни изпити, плановия прием за всяко направление/специалност, демографски и други фактори.

Какъв е плановия прием на УНСС за 2013/2014?
Все още няма изнесена информация за него, може да следите за най-актуалната информация ТУК

Други често задавани въпроси:

Как да стигна до УНСС?
По конкретно как да стигна от централна гара/автогара до УНСС. Най-удачният вариант е да се качите на марширутка №5, която се хваща отпред на Централна гара. Цената на билета е 1,50 като времето, за което се стига е 30-40 мин, но имайте предвид че са възможни задръствания и може да варира до 1час и повече. Не забравяйте че трябва да кажете на шофьора къде да ви спре. Друг вариант е да хванете рейс 413, който в момента е с променен маршрут и спира точно пред УНСС, но проверете дали все още ви върши работа. Друг транспорт, който ходи до УНСС, са рейсовете 280 и 94. За повече информация може да проверите различни маршрути от ТУК

Къде се намира центъра за прием на документи?
Центърът за прием на документи са намира отстрани. Като застанете срещу главния вход на УНСС трябва да тръгнете надясно, ЦзПД се намира непосредствено след банката. Ако се намирате в университета трябва да подминете аула Максима и да излезете през едни отварящи се врати, като се обърнете наляво трябва да видите банката. Не забравяйте, че винаги може да попитате някой.

Къде се намира зала ХХХХ?
Разположението на залите в университета може да проверите от ТУК

Съветите на GReeN_HuM@N (не задължителни!)

Въоръжете се с търпение.

Не се явявайте на предварителни изпити с нагласат "ще видя колко ще изкарам пък следващия път повече" - само си губите времето! Научете си както трябва и се явете когато се чувствате готови. Всякакви мисли от сорта на "сега само да придобия представа, пък следващия път ще изкарам повече" в 90% от случаите водят до повтарянето на същия резултат или незначително отклонение нагоре или надолу.

Какво да правя в деня на изпита? - Първо в деня на изпита НЕ се учи. Наспете се както трябва поне 8-9 часа, бъдете сигурни че сте хапнали нещо леко като банани, пийте течности, но не прекалявайте, за да не ходите до тоалетната през 5 мин. НЕ пийте кафета, коли, ред були и не яжте шоколади и други такива глупости, защото повишават кръвното и съдържат и карат да се отделят вещества, които замъгляват трезвата мисъл (научно доказани факти). Освен това не яжте тежки храни като мазни банички и дюнери преди изпита, защото кръвта, която трябва да оросява мозъка, отива в храносмилателната система. За по-хардкор кандидатите може предварително 2-3 седмици да ядете ядки и риба, тичане/плуване и спортуване като цяло също помагат :lol:. Уверете се че знаете къде се намира предварително залата и сте там на време, но не прекалено рано, защото започвате да сдавате багажа, ако чакате много дълго. Най-добре си намерете някакви приятели, с които да ходите заедно по тия изпити или пък се запознайте с някой - помага много. По време на самия изпит ако не може да отговорите, прескачайте и правете първо лесните, не се паникьосвайте, ако не може да отговорите на много въпроси. Върнете се на трудните въпроси като ви остане време. Ако не знаете някой въпрос по-добре налучквайте оставянето на празни въпроси води до загуба на точки (математически доказано). Друго важно нещо - не се впрягайте, не води до нищо добро. Колкото по-спокойни сте, толкова по-добре.

Как да учим - единственото, което ви трябва, са 1-2 учебника и няколко теста от минали години. Проучете предварително по съответния предмет какво Ви трябва (най-добра представа ще придобиете от сегашни студенти). По история знам, че томовете на Саздов са достатъчни, по География има една зелена тухла, за другите не знам. Решавайте колкото е възможно повече тестове - тези, които са се падали от минали години ги решете по 2-3 пъти. Има ги в schoolbel, за жалост само до 2009г. Аз лично по математика единствено решавах различни книжки с тестове, не само от УНСС. Помагалата, които УНСС продават помогнат, но не са достатъчни. Освен това си купете помагалото с формулите по математика предварително за да свикнете с разположението на формулите, пък и повечето се запомнят с решаване.

ЕПИ или ЕлЕПИ? Ако знаете и сте уверени, ЕлЕПИ ще ви спести главоболия. Ако не знаете и се надявате че на ЕПИ ще препишете или че там скалата е по-добра (което са митове според мен), изберете него. За всички с 3-ти модул математика препоръчвам ЕлЕПИ спестява време, а при математиката то е решаващо.

Ама един приятел ми каза... :doh2: Причина номер 1 за дезинформираността на кандидат-студентите са приятелите. Общуването е сложен процес и от една малка неточност се получават разни слухове и грешна информация. Ако нещо не го пише в сайта или няма официален източник, то е НЕвярно.

Не се подлъгвайте по изключения - 2 приятелки имат 5,90+, пък аз как ще вляза с 5,40. Като гледам оценките във форума и почнах да се притеснявам :doh2: За УНСС кандидатстват сигурно 15-20к студенти 5-6 високи оценки нищо не означават, най-малкото дори не знаете дали ще се запишат в УНСС или някъде другаде, не знаете дали са вашата специалност дали са вашия пол и т.н. Според теорията на големите числа баловете и според мен, темпът на лек спад в баловете ще се запази и тази година.

Каква специалност/направление да избера? - отново НЕ слушайте приятелите си, майка си, баба си и не знам кой още. Преценете ситуацията сами за себе си и се доверявайте на мнения които са аргументирани с факти, а не просто мнения. Прочетете, ако трябва, някоя статия за пазара на труда, пробвайте различни работи, кое Ви е интересно, кое Ви се отдава и т.н. От личните си наблюдения мога да Ви кажа, че няма никакво значение какво ще запишете. 90% от хората в крайна сметка се оказва, че работят друго, затова се опитайте да запишете нещо, от което ще извлечете поне някаква полза.

Имам въпрос, на който не успях да намеря отговор в тази тема?
Убедете се, че сте разгледали темата и всичко необходими източници подробно. Ако все още не сте намерили отговор на въпроса си, използвайте търсачката на форума и проверете дали подобен въпрос вече не е бил задаван. Ако все още търсите отговор на въпроса си, може да го зададете в съответната тема на форума.

Все още имам въпрос, на който не успях да намеря отговор?
Разгледайте страницата с често задавани въпроси от ТУК или задайте своя въпрос от ТУК. Също така може да потърсите допълнителна информация на следните контакти:
Цитат:
Учебен отдел на УНСС
тел.: 02/81-95-535, 02/81-95-363, 02/962-38-79

Университет за национално и световно стопанство
гр. София, Студентски град „Христо Ботев“
отдел „Кандидат-студенти“, Център за прием на документи - Работното време е от 8 до 16.30 ч.
тел.: 02/81 95 701, 02/81 95 704

За РЦДО - Хасково
гр. Хасково, бул. “България” 168
Тел.: 038/62 33 54 и 038/62 53 20

Въпроси, които се повтарят с тези от темата, ще бъдат изтривани без предупреждение!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Заключен форум Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа