Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 292 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 30  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: 23.09.2012 - Кандидат-магистърски тест за неикономисти
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 24, 2012 9:51 am 
"Член-кореспондент"
Аватар

Специалност/Направление: Специалност Регионално развитие
За конститутивния акт - или е указ, или заповед за назначаване на държавен служител. Според wikipedia:
Цитат:
Указът е юридически акт на държавен глава, които обикновено има конститутивно действие.

На въпроса за финансовия мениджър и финансовия риск според мен отговорът е:

Цитат:
В. с вътрешни средства да погаси задължения или нещо такова

...тъй като финансовия риск може да се измери като съотношение на дългосрочния дългов (привлечен) към собствения капитал, т.е. ДК/СК. Следователно при намаляване на дългосрочните задължения (числителя) рискът намалява.

Убежище дава президентът (по Конституция и според Закона за убежището и бежанците).

На въпросът за финансовите отчети - всички заинтересовани лица използват финансови отчети, а това включва както инвеститори и т.н., така и държавни органи, обществото и прочие.

На въпроса дали служебното правителство по Конституция може да избира омбудсман, където отговорът би трябвало да е категорично "Не", тъй като омбудсманът у нас се избира от Народното събрание. Подчертавам - избира (с тайно гласуване), а не посочва или предлага.

Имаше въпрос за икономическата теория, като отговорът е ясен - неин проблем е задоволяването на неограничените потребности с ограничените ресурси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 24, 2012 10:29 am 
Кандидат-студент

Специалност/Направление: Кандидат-студент
Не видях мнения за втория въпрос - Ако в една икономика се използва потенциала на всички налични ресурси.... :)

Аз лично писах, че ресурсите се изчерпват и икономиката се разрушава /нали основния акцент е, че ресурсите са "ограничени" в икономиката/, но видях, че около мен доста хора бяха писали последния обобщаващ отговор, който включва само положителни последици...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 24, 2012 10:32 am 
Кандидат-студент

EuroDance написа:
За конститутивния акт - или е указ, или заповед за назначаване на държавен служител. Според wikipedia:
Цитат:
Указът е юридически акт на държавен глава, които обикновено има конститутивно действие.

На въпроса за финансовия мениджър и финансовия риск според мен отговорът е:

Цитат:
В. с вътрешни средства да погаси задължения или нещо такова

...тъй като финансовия риск може да се измери като съотношение на дългосрочния дългов (привлечен) към собствения капитал, т.е. ДК/СК. Следователно при намаляване на дългосрочните задължения (числителя) рискът намалява.

Убежище дава президентът (по Конституция и според Закона за убежището и бежанците).

На въпросът за финансовите отчети - всички заинтересовани лица използват финансови отчети, а това включва както инвеститори и т.н., така и държавни органи, обществото и прочие.

На въпроса дали служебното правителство по Конституция може да избира омбудсман, където отговорът би трябвало да е категорично "Не", тъй като омбудсманът у нас се избира от Народното събрание. Подчертавам - избира (с тайно гласуване), а не посочва или предлага.

Имаше въпрос за икономическата теория, като отговорът е ясен - неин проблем е задоволяването на неограничените потребности с ограничените ресурси.

Краси, дано да си прав, и аз съм дал тези отговори...Аз съм П. Делчев :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 24, 2012 10:34 am 
Кандидат-студент

just_elito написа:
Не видях мнения за втория въпрос - Ако в една икономика се използва потенциала на всички налични ресурси.... :)

Аз лично писах, че ресурсите се изчерпват и икономиката се разрушава /нали основния акцент е, че ресурсите са "ограничени" в икономиката/, но видях, че около мен доста хора бяха писали последния обобщаващ отговор, който включва само положителни последици...

1.Ако една икономическа система използва изцяло потенциала на всички налични ресурси:
а) Постига пълна заетост на ресурсите
б) Задоволява потребностите в максимално възможна степен при наличните ограничения.
в) Осъществява избор за производството на комбинации от блага , които се намират в/у границата на производствените й възможности
г) Изчерпва наличните ресурси и се разрушава
д) верни са А , Б и В

Верният отговор е Д.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 24, 2012 10:44 am 
Студент-Бакалавър

Здравейте,

Някой спомня ли си какво е отговорил за икономическата активност. За съжаление не помня как точно беше записан въпроса, но май беше нещо от сорта на кои са показатели за нарастване на икономическата активност.

Освен това по грешка за въпроса за икономиката и действието и на границата на нейната производителност, обърках въпроса със следващия за структурната безработица, така, че задерасках и д/верния/ и г/грешния отговор. От правилата не знам какво се присъжда в този случай 0 или -1, тъй като закъснях и не чух квесторите.
Моля някой, ако знае да пише!
Успех на всички! :supz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 24, 2012 10:52 am 
Студент-Бакалавър

За показателите за растежа на икономиката аз посочих отговора с инвестициите, не знам точно как беше формулиран, а и май съм сгрешила. Иначе за такава грешка - два посочени отговора - ще ти вземат 1 точка, като за грешен отговор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 24, 2012 12:04 pm 
Студент-Бакалавър

Благодаря за информацията!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 24, 2012 12:10 pm 
Кандидат-студент
Аватар

Специалност/Направление: Специалност Маркетинг
1. Ако една икономическа система използва изцяло потенциала на всички налични ресурси:
а) Постига пълна заетост на ресурсите
б) Задоволява потребностите в максимално възможна степен при наличните ограничения.
в) Осъществява избор за производството на комбинации от блага, които се намират в/у границата на производствените й възможности
г) Изчерпва наличните ресурси и се разрушава
д) верни са А , Б и В

2. Кое е фактор за икономически растеж
а) повишена инвестиционна активност на бизнеса
б) поддържане на макроикономическа стабилност
в) стимулиране на конкурентоспособността на фирмите
г) ефективно държавно управление
д) всички са верни

3. Емисията на държавни облигации служи за покриване на
а) бюджетните приходи
б) бюджетния излишък
в) бюджетната субсидия
г) бюджетния дефицит
д) няма верен отг.

4. Държавна намеса в икономиката има за цел да :
а) да постигне равенство в разпределението на доходите
б) да коригира пазарни дефекти
в) да подпомогне конкуретните пазари
г) верни са Б и В
д) няма верен отг

5. Въвеждането на еврото в нашата страна като парична единица е свързано с
а) Премахване на Валутния борд
б) премахване на Платежния баланс
в) премахване на Държавния бюджет
г) премахване на Сметната палата
д) няма верен отг.

6. Отчетът за промените в капитала показва:
а) активите
б) пасивите
в) всички настъпили промени в капитала, които са различни от тези, породени от операции със собствениците на дялове от собствения капитал, капиталови сделки.. (или нещо такова)
г) резервите
д) представа за капитала /или май беше промените в капитала/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 24, 2012 12:19 pm 
Студент-Бакалавър

Специалност/Направление: Направление "Администрация и управление"
Хора, конститутивният акт е заповедта за назначаване 100%. Тези административни актове конституират страните и пораждат права и задължения за тях и най-често са под формата на заповеди. Сигурна съм, защото съм учила административно право и процес при проф. Балабанова, която е преподавател на УНСС. И тя дори ни даваше пример за конситутивните актове, че такъв е актът за назначаване на областен управител (който също е държавен служител). :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 24, 2012 12:25 pm 
Студент-Бакалавър

Супер!
И аз без сгрешения първи въпрос съм отговорила по този начин. От къде е информацията или само предполагаш и това са твоите решения?
violetka89 написа:
Хора, конститутивният акт е заповедта за назначаване 100%. Тези административни актове конституират страните и пораждат права и задължения за тях и най-често са под формата на заповеди. Сигурна съм, защото съм учила административно право и процес при проф. Балабанова, която е преподавател на УНСС. И тя дори ни даваше пример за конситутивните актове, че такъв е актът за назначаване на областен управител (който също е държавен служител).

А защо за указа пише, че по принцип е конститутивен акт? Освен това в определението пише, че този акт води до пораждане на права или задължения (т.е. едното или другото-пример указ за помилване-само права. Някъде четох, че с преподписването на указите се изразява конститутивното действие. Все пак може и да бъркам, аз не съм юрист.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 292 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 30  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа